Šta je to nadutost stomaka? Koje namirnice je izazivaju, kao i da li je značajan način na koji se konzumira hrana?

Na ova pitanja nam odgovara

Nadutost stomaka i gasovi

Nadutost stomaka (nadimanje) i gasovi u stomaku su tegobe koje su sastavni deo svakodnevice mnogih i koje su u najvećem broju slučajeva bezazlene. Iako najčešće nije u pitanju bolest, već stanje koje uglavnom samo izaziva neprijatan osećaj, nadutost stomaka može biti i znak nekog ozbiljnijeg oboljenja.

Za pojavu nadimanja najčešće je odgovoran način na koji se hrana konzumira i sama vrsta namirnica odnosno njihov sastav.

Koje su to namirnice koje izazivaju nadimanje:

  1. Pšenica (sadrži protein gluten);
  2. Luk, beli luk (sadrži vlakana, fruktan);
  3. Brokoli, kupus, karfiol, artičoke, pasulj;
  4. Jabuke, kuške, lubenica (sadrže veliku količinu vlakana ali i fruktoze);
  5. Mlečni proizvodi (sadrže laktozu);
  6. Kafa, čaj, alkohol, gazirana pića;

Nadutost stomaka – Uzroci koji se izdvajaju:

  • Brza konzumacija, odnosno „halapljivo“ konzumiranje hrane. Kada jedemo na ovaj način, pored hrane ujedno gutamo i veliku količinu vazduha, koji ostaje zarobljen u digestivnom traktu i koji vodi  rastezanju zida creva;
  • Intolerancija na određene namirnice;
  • Alergije;
  • Oslobađanje ugljen-dioksida i vodonikovih jona prilikom prolaska hrane kroz želudac;
  • Fermentacija (deo procesa razlaganja ostataka hrane u crevima);
  • Prelazak gasova iz krvi u creva, kroz zid creva;
  • Generalno usporeniji rad creva i lošije varenje;
  • Nefunkcionalni spazam (grč) koji nastaje kao posledica poremećene crevne motorike u sklopu zatvora (opstipacije) ili “nervoznih creva” (iritabilni kolon), najčešće praćen dijarejom;
  • Nedostatak vitamina D koji, prema brojnim istraživanjima, ima značajnu ulogu u lečenju stomačnih problema;
  • Nedostatak vitamina B koji je takođe važan za pravilno funkcionisanje gastroenterološkog trakta;
  • Žvakanje žvakaćih guma;
  • Nedovoljno sažvakana hrana;
  • Pušenje;

Saveti za pravilnu ishranu:

1. Jedite više manjih obroka u toku dana.

2. Proverite da li ste alergični na neku namirnicu ili namirnice jer su one česti uzroci nadutosti stomaka i gasova. Najčešće namirnice koje izazivaju ove smetnju su: pšenica, mleko, jaja, fruktoza (voćni šećer).

3. Izbegavajte konzumiranje gaziranih pića, hrane u žurbi, konzumiranje tečnosti kroz cevčicu kao i i žvakanje žvaka.

4. Ako ste primetili da vam određena hrana ne prija – da vas čini nadutim i stvara gasove, pokušajte da je smanjite ili izbegnete. Konzumiranje masne hrane takođe može da uspori varenje i kod nekih ljudi može izazvati nadutost.

5. Određeni ugljeni hidrati takozvani FODMAP (Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides and Polyols), vezuju vodu u tankom crevu, teško se vare, ne resorbuju se u tankom crevu i zbog toga ih fermentuju crevne bakterije, što dovodi do proizvodnje gasova kao što su vodonik, ugljen-dioksid i metan. Unosi ovih ugljenih hidrata može podstaći nadimanje i druge probavne smetnje posebno kod osoba sa Sindromom iritabilnog kolona (IBS).

6. Veštački zaslađivači mogu izazvati probavne probleme kao što je nadutost i gasovi, posebno ako se konzumiraju u velikim dozama.

7. Zatvor može pogoršati simptome nadimanja. Povećani unos vode i fizička aktivnost mogu biti efikasni protiv opstipacije.

8. Dodatak probiotika poboljšava bakterijsko okruženje u crevima, što smanjuje simptome gasova i naduvenosti.

Flobian® – rešava nadutost stomaka i gasove

Digestivna ravnoteža često znači eliminisanje osećaja nadutosti, a postiže se zdravom ishranom, izbegavanjem pomenutih namirnica, osluškivanjem svog organizma, ali i korišćenjem probiotskih kultura.

Kod pacijenata sa ovim simptomima svakako savetujem osim promene, redovnu fizičku aktivnost, prestanak pušenja, kao primenu Flobian®-a, koji sadrži kulturu probiotskih bakterija Lactiplantibacillus plantarum. U pitanju je klinički ispitana probiotska kultura potvrđena kroz dugogodišnu kliničku praksu.

Flobian® pomaže u uspostavljanju i održavanju crevne flore, deluje direktno na uzrok nastanka gasova i može dugoročno da pomogne u rešavanju tegoba u poboljšavanju kvaliteta života.

Dr Jelena Sladoje, specijalista interne medicine, subspecijalista gastroenterologije, OB Užice

Dr Jelena Sladoje, specijalista interne medicine, subspecijalista gastroenterologije, OB Užice